BARCELONA CAMP NOU STADYUMUBarcelona Camp Nou Stadyumu

Orijinal Adı: Estadio de Camp Nou (The New Land Stadium)
Kapasite: 120.000 (FIFA kurallarına göre: 98.260)
Saha Ölçüsü: 105 x 72 m
Açılış Tarihi: 24 Eylül 1957

Daha yüksek ve daha yüksek, daha büyük ve daha iyi. Barcelona şehri ile özdeşleşmiş olan bu stadyum Barcelona şehrinin en büyük simgesidir. Yapıldığı zamana göre küçük bir meblağ olmayan 66 milyon pezetasa kulübün üyeleri tarafından yaptırılan stadyum 24 Eylül 1957 tarihinde açılmıştır. Bu stat bugünkü Avrupa'nın kapasite bakımından en büyük, oyun alanı bakımından ise en geniş ikinci stadyumudur. Avrupa'da Camp Nou'dan daha büyük oyun alanına sahip olan tek stadyum Portekiz'in Benfica kulübünün maçlarını oynadığı Luz Stadyumu'dur. Camp Nou Stadyumu, Katalonya'nın başkenti olan Barcelona'ya İspanya İç Savaşı sırasında susturulan ve bu yüzden futbola yönelen Katalan halkının bir hevesi sonucu yaptırılmıştır. 1899 kurulan Barcelona Futbol Kulübü 1940'lı yıllarda maçlarını eski Les Korts'ta oynamakta iken 1957 yılında yeni stadyumuna taşınmıştır. Yeni stadyum şehrin batı kısmında bulunan çiçek ve sebze bahçelerinin yerine yapılmıştır. Büyük açılışın yapıldığı gün ev sahibi Barça ile Legia Varşova arasında bir maç yapılmıştır ve bu maçtan sonra stadın kapasitesinin 150.000 kişiye çıkarılma çalışmaları başlamıştır. 1971 yılında ise stadyumun yanına bir spor salonu (Palau Blaugrana) eklenmiştir. Kulübün basketbol, hentbol, voleybol takımları maçlarını burada oynamaktadır. Ayrıca bu salonda buz hokeyi turnuvaları da düzenlenebilmektedir. Stadyumun tam karşısında ufak bir de stat bulunmaktadır. Bir kişi bir tünel vasıtası ile Camp Nou'dan küçük stadyuma geçebilir ve bu tünel bir köprü gibi bir caddenin üzerinden uzanmaktadır. Bu ufak stadyum 1982'de açılmıştır ve adı Mini Estad (Küçük Stat)'dır. 1980’lerin başlarında ana stadyumun belli başlı yerleri yıkılıp, yeniden inşa edildi. Üçüncü tribün yapıldı, kapasite arttırıldı ve Camp Nou 1982 Dünya Kupası'nda bir maçta ortalama 110.000 kişiyi ağırladı. Dünya Kupası açılış maçı Camp Nou'da oynandı ve bu maçta Arjantin 85.000 kişi önünde Belçika'yı 1-0 mağlup etti.


Camp Nou Stadyumu, dünya'nın her yerine dağılmış Barça taraftarlarının en büyük kıvanç kaynağıdır. Bunun nedeni de sadece stadyumun büyüklüğü değil aynı zamanda mimari dizaynıdır. O günün modern olanak ve teknolojisi Avrupa'nın en iyi futbol mabedini yapmaya olanak sağlamıştır. UEFA'nın en fazla göz önünde bulundurduğu stadyumlardan biri olan Camp Nou beş yıldızlı statlar kategorisinde bulunmaktadır. Barcelona'nın Camp Nou Stadyumu dünyanın merkezi sayılır. En üst kata çıkıpta stada bakan bir kişi bu statta Barça'yla karşılaşmaya cesaret eden her takımın, daha tünelden sahaya çıktığı andan itibaren buna pişman olacağına karar verir. Stat neredeyse bir kent büyüklüğündedir: Tam 120.000 kişi alıyor ki bu İngiltere'nin Norwich kentinin tam nüfusu demektir. Halen bile stadın genişletme çalışmaları sürmektedir. Kulüp yetkilileri, "Öyle bir an geliyor ki, en üst kattan maçı izleyen seyircilere teleskop gerektiğini anlıyorsunuz. İşte o anda tribün inşasını durdurmak zorundasınız," diye yakınıyorlar. Katalan ulusuna göre, Camp Nou stadyumu sadece bir futbol mabedi değildir. O, aynı zamanda bir ulusun uzun yıllar boyunca varlığını sürdürebildiği tek yerdir.FC Barcelona Müzesi

1925'te Barcelona Futbol Kulübü kurucusu Joan Gamper, Barcelona Futbol Kulübü'nün tarihini göz önüne çıkarmak için bir müzeye gereksinim duydu. 1982'de başkan Josep Lluis Nunez bir proje geliştirerek dökümanları, kupaları, şiltleri ve diğer tarihi ödülleri bir araya topladı. Menajer Josep Casals ve Mimar Francesco Pulido, Gamper'in fikrini yerine getirmek için yoğun çalışmalar yaptılar. Müze son hali ile 24 Eylül 1984 tarihinde ziyarete açıldı. Barça müzesi bugün dünyanın en iyi futbol müzesidir. 1984 yılından bu yana dünyanın hiç bir kulübü Barcelona Müzesi'ne denk bir futbol müzesi oluşturamadı. Bu müze, Barcelona kentinin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olup, bugün bile hala Barça müzesini ziyaret edenlerin sayısı kentin en önemli müzesi konumunda bulunan Picasso müzesini ziyaret edenlerden daha fazladır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !